Live Chat
{{ item.Name }}
Kod produktu: {{ item.Code }}
Ilość: {{ item.Amount }} szt
{{ item.GrossPrice | number: 2 }} {{ item.CurrencyID }}
{{ translation.shoppingCartEmpty }}
{{ ShoppingCartItems.data.Summary.TotalAmount }}
Zaloguj się
Filtrowanie

Wybierz markę samochodu dla części Nadwozie

Kilka słów o układzie zawieszenia w Twoim samochodzie

Nasze samochody składają się zarówno z tych mniej istotnych części, jak i tych, które mają ogromne znaczenie. Do tej drugiej grupy bez wątpienia możemy zaliczyć układ zawieszenia. Odgrywa on kluczową rolę zarówno w komforcie odczuwanym podczas jazdy, jak i bezpieczeństwa. Warto więc wiedzieć co się na niego składa i jak postępować w momencie kiedy jedna z części układu zawieszenia zawiedzie.

 

Czym jest układ zawieszenia?

Na układ zawieszenia składa się wiele elementów łączących koła z resztą pojazdu. Do jego zadań należy między innymi przenoszenie siły podczas pracy koła na nadwozie. Dzięki niemu możliwa jest stabilność całego pojazdu. Poszczególne elementy układu zawieszenia są ze sobą na sztywno połączone z mostem. To właśnie takie połączenie zapewnia ruch drugiego koła w tym samym momencie i pod tym samym kątem, co drugiego. Na pierwszy rzut oka układ zawieszenia może nie wydawać się zbyt skomplikowany. Jednak jest zupełnie inaczej. Na układ zawieszenia składa się wiele elementów, do których należy szeroki zakres funkcji.

 

Elementy zawieszenia

W związku z wielkimi oczekiwaniami, jakie są stawiane współczesnym samochodom osobowym, na układ zawieszenia składa się wiele elementów pełniących określone funkcje. Podstawowy podział dzieli je na:

  • elementy wodzące,
  • elementy sprężyste,
  • elementy tłumiące.

 

Rolą elementów wodzących, zwanych także prowadzącymi, jest oddzielenie koła od nadwozia samochodu. W skład tych elementów wchodzą między innymi wahacze, które są niezwykle istotne podczas wykonywania manewru skręcania.

 

Zespół elementów sprężystych ma za zadanie magazynowanie dostarczonej energii i oddawanie jej w odpowiednim momencie. Energia ta zwana jest energią drgań. Możliwość takiego zastosowania zapewnia sama sprężysta budowa tych elementów.

 

O zadaniu elementów tłumiących nie trzeba mówić chyba nikomu. Łatwo się tego domyślić już z samej nazwy. To właśnie one ograniczają lub eliminują drgania kół i nadwozia. Nie jest to jednak ich jedyna rola. Te elementy nadwozia wpływają również na bezpieczeństwo podczas jazdy, szczególnie podczas hamowania pojazdu.

 

Obecność wszystkich elementów nadwozia w układzie jest niezwykle ważna. Połączenie ich wszystkich pozwoliło uzyskać rozwiązania, które wpływają nie tylko na bezpieczeństwo jazdy, ale również jej komfort.

 

Główny podział układów zawieszenia

Niemal każdy producent samochodów może poszczycić się swoimi własnymi, innowacyjnymi rozwiązaniami zastosowanymi w układach zawieszenia. Jednak wszystkie możemy podzielić według jednej ogólnej klasyfikacji, na zależne i niezależne.

 

O zawieszeniu samochodowym zależnym

W przypadku tego rodzaju zawieszenia mamy do czynienia z połączeniem kół danej osi na sztywno. To oznacza, że w przypadku tego rodzaju zawieszenia obudowa mostu porusza się razem z kołami. Rozwiązanie to znacznie częściej pojawia się w samochodach ciężarowych lub terenowych. Nie jest często spotykane w samochodach osobowych, ze względu na zmniejszenie przestrzeni bagażowej, przez zapewnienie odpowiedniej ilości miejsca na pionowe przemieszczenia.

 

O zawieszeniu samochodowym niezależnym

Cechy zawieszenia niezależnego można łatwo wyciągnąć na podstawie samej nazwy. Cechuje się ono tym, że każde z kół pojazdu jest niezależne od siebie podczas poruszania się. W przypadku tego układu zawieszenia mamy do czynienia z większą liczbą elementów prowadzących koła. Możliwości jakie dają niezależne zawieszenia samochodowe, wykorzystywane są głównie w modelach samochodów osobowych. To właśnie w nich możemy odczuć największy komfort wynikający z zastosowania tego rozwiązania.

 

Kompromisem pomiędzy dwoma powyższymi rozwiązaniami stały się zawieszenie półzależne. Możemy do nich zaliczyć między innymi rozwiązania, takie jak zawieszenia ze sprzężonymi wahaczami wzdłużnymi, w przypadku których podstawowym elementem budowy stała się belka skrętna.

 

Części zawieszenia – gdzie kupić?

Tak jak każdy układa w naszym samochodzie, również zawieszenia może ulec awarii. Szczególnie, że jest każdego dnia wystawiony na liczne uszkodzenia czyhające na nas, na drogach. Jeśli dojdzie do uszkodzenia poszczególnych części układu zawieszenia, najczęściej konieczna jest ich wymiana. Jest to niezwykle ważne pod kątem bezpieczeństwa, które w przypadku uszkodzonych części jest znacząco zmniejszone.

 

Jednak wymiana części układu zawieszenia nie zawsze może okazać się pomocna. Dzieje się tak w momencie kiedy wybierzemy produkty od niesprawdzonego sprzedawcy. Warto więc stawiać na produkty pochodzące od rzetelnych I sprawdzonych sklepów. A przykładem takiego miejsca może się okazać sklep internetowy aparts.pl. Odnajdziesz w nim szeroką ofertę najwyższej jakości części zawieszenia dopasowanych do Twojego samochodu. Dostosowanie części do modelu pojazdu jest niezwykle ważne. Tylko wówczas mamy pewność, że będzie ona działać w odpowiedni sposób, a my sami będziemy czuć się komfortowo!

 

Niezawodność części zawieszenia dzięki aparts.pl

 

Sprzedaż części samochodowych jest dla sklepu internetowego aparts.pl ogromną pasją. Jeszcze większą przyjemność nasi pracownicy czerpią z widocznego zadowolenia klientów, objawiającego się w pozytywnych opiniach wystawianych na nasz temat w sieci. To właśnie nasi klienci sprawili, że możemy śmiało powiedzieć o sukcesie aparts.pl!

 

Jeśli trafiłeś do naszego sklepu internetowego poszukując części do układu zawieszenia – nie mogłeś trafić lepiej! Oferujemy Ci najwyższej jakości części, niezależnie od tego, jakim modelem samochodu jeździsz. Z pewnością na długiej liście marek samochodowych, do których posiadamy części, odnajdziesz swój samochód.

A kiedy już wypróbujesz cześć w swoim samochodzie, koniecznie daj nam znać o Twoich odczuciach. Informacja zwrotna pochodząca od naszych klientów jest niezwykle ważna, bo pozwala nam stale się rozwijać, czego świadkami mogą być klienci kupujący u nas części jeszcze kilka lat temu.

 

Postaw na niezawodne części do układu zawieszenia aparts.pl a dowiesz się, jak wiele możliwości kryje w sobie Twój samochód. Z pojazdów naszych klientów wydobywamy to, co najlepsze za sprawą najwyższej jakości części samochodowych!