Live Chat
Pokaż prawy panel

Opony samochodowe - co warto wiedzieć o bieżnikach?

 

Bezpieczeństwo w samochodzie zależy w dużej mierze od sprawności poszczególnych elementów i systemów auta. Większość kierowców zwraca uwagę na stan silnika, sprawność akumulatora i i oświetlenia. Mało kto jednak pamięta o tym, jak ogromny wpływ na bezpieczną jazdę mają funkcjonalne bieżniki na oponach. Warto więc przyjrzeć się sygnałom alarmowym, które wskazują na problem z kołami samochodowymi. Kiedy warto wymienić lub naprawić opony samochodowe?

Bieżniki na oponach wpływają na zużycie paliwa przez silnik. Kierowcy, którzy zwracają uwagę na wydajność swojego auta często zauważają, że przez pewien czas po wymianie opon w samochodzie, auto mniej pali. Wynika to z faktu, że nowe, głębokie bieżniki zwiększają przyczepność pojazdu do powierzchni drogi, dzięki czemu praca silnika bardziej wydajnie przekłada się na ruch samochodu.

Dobra przyczepność opony utrudnia wpadnięcie w poślizg i skraca drogę hamowania samochodu. W awaryjnej sytuacji może to zadecydować o tym, czy niebezpieczny incydent zakończy się tylko stresem, drobną stłuczką, czy też groźnym wypadkiem samochodowym. Szczególnie przykra niespodzianka spotyka kierowców, którzy wyjadą na mokrą lub śliską drogę autem z uszkodzonymi bieżnikami, które słabo "łapią" powierzchnię drogi.

Warto przyjrzeć się więc dokładnie bieżnikom na oponach, szczególnie przed planowaną dłuższą podróżą. Będą one lepiej widoczne po uprzednim skręceniu kierownicy. Jeśli wyraźnie się przetarły, czas wymienić opony samochodowe. Kierowców, którzy kładą duży nacisk na wydatki lub kwestię ekologii, zainteresować może także regeneracja bieżnika i opon w specjalistycznym zakładzie wulkanizacyjnym. Bieżniki płytsze niż 3-4 mm stanowią już zagrożenie dla kierowcy i pasażera. Gdy głębokość rowków spadnie poniżej 1, 6 mm, właścicielowi auta grozi mandat podczas kontroli policyjnej. Prawo polskie nie zezwala na jazdę z mocno przetartymi bieżnikami, z uwagi na zagrożenie stwarzane przez pojazd, który nie jest w stanie efektywnie hamować.

Czasami bieżnik jest jeszcze w dobrym stanie, ale zapchany piaskiem nie może właściwie pełnić swojej funkcji. Sytuacja taka ma nieraz miejsce po podróży piaszczystymi polnymi drogami oraz przez błoto. Warto wtedy umyć opony mydłem i spróbować wypłukać piach chłodną wodą pod ciśnieniem, przy użyciu węża ogrodowego. Myjnia samochodowa stanowi najprostszy sposób oczyszczenia opon. Szczególnie jeśli zabrudzeniu błotem uległo całe auto, opłaca się skorzystać z jej usług. Przy częstej jeździe terenowej warto wymienić opony na takie z szerokimi bieżnikami, które trudniej ulegają zapchaniu.

Jeśli w bieżnik wbite są kamyki lub kawałki żwiru, należy je delikatnie usunąć, zwracając przy tym uwagę, aby nie uszkodzić gumy. Pozostawiony żwirek potrafi doprowadzić do pęknięcia lub przedziurawienia opony samochodowej, a co za tym idzie do opóźnienia podróży lub nawet do groźnego wypadku samochodowego. Kamyk, który podczas jazdy wypryśnie z opony z dużą szybkością, może uszkodzić podwozie lub lakier na samochodzie jadącym z tyłu. Gdy pechowo trafi w szybę innego auta, może to spowodować tragedię.

Opony letnie zaprojektowane są tak, aby dobrze znosiły wysokie temperatury nawierzchni drogi oraz bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Opony zimowe charakteryzują się lepszą odpornością na mróz i zwiększoną przyczepnością, która umożliwia jazdę na zaśnieżonej lub oblodzonej powierzchni. Precyzyjnie dobrane połączenie szerokości opon, parametrów materiału oraz kształtu i głębokości bieżnika zapewniają optymalne funkcjonowanie opon w danych warunkach pogodowych. Warto więc sezonowo wymieniać opony samochodowe, aby poprawić bezpieczeństwo kierowcy, pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Dobór właściwych opon i konserwacja bieżników znacząco wpływają na bezpieczeństwo i komfort jazdy. Kierowca, który obejrzy od czasu do czasu bieżniki w swoim aucie i w razie potrzeby przeprowadzi zabiegi pielęgnacyjne lub wymieni opony samochodowe, przedłuży żywotność opon w swoim pojeździe i zmniejszy swoje szanse na uczestnictwo w groźnym wypadku drogowym.