Live Chat

Sprawdzone Części Samochodowe

{{ item.Name }}
Kod produktu: {{ item.Code }}
Ilość: {{ item.Amount }} szt
{{ item.GrossPrice | number: 2 }} {{ item.CurrencyID }}
{{ translation.shoppingCartEmpty }}
{{ ShoppingCartItems.data.Summary.TotalAmount }}
Zaloguj się

Sprawdzone Części Samochodowe

Filtrowanie

Przygotuj auto do zimowego wyjazdu

Przygotuj auto do zimowego wyjazdu

Nadchodzące kilka zimowych miesięcy to wymagający test dla wszystkich układów i mechanizmów w naszym samochodzie. Niesprzyjające warunki pogodowe uwidocznią wszystkie nawet niewielkie bolączki, sprawiając użytkownikowi szereg dodatkowych problemów. Przed nadejściem na dobre mrozów i opadów śniegu warto zainteresować się stanem technicznym naszego auta, zwłaszcza przed świątecznymi lub feryjnymi wyjazdami. Dzięki temu przetrwamy zimę bez zbędnych niespodzianek.

Akumulator i oświetlenie

Ujemne temperatury zaskakująco szybko dają się we znaki zmotoryzowanym, bez względu na wiek użytkowanego przez nich pojazdu. W przeważającej większości wina leży po stronie niesprawnego akumulatora. Niestety, niewielu kierowców przywiązuje wagę do jego kondycji, okazjonalnie nawet sprawdzając jego wydajność. Zarówno silniki benzynowe, a zwłaszcza potrzebujące większej ilości energii silnki diesla mogą mieć problem z rozruchem we współpracy ze słabą baterią. Współczesne bezobsługowe akumulatory możemy jedynie poddać badaniu: w stanie spoczynku i pod obciążeniem, z pomocą miernika ocenimy jego kondycję. Zużyty akumulator musimy wymienić na nowy, o mocy określonej przez producenta – to jedyne rozwiązanie. Przy okazji kontroli warto wykluczyć obecność urządzeń, podzespołów które nawet po wyłączeniu pobierają energię elektryczną ponad fabryczne normy.

W okresie zimowym dzień jest znacznie krótszy niż w pozostałych porach roku, co  dodatkowo ogranicza widoczność i warunki jazdy. Obok weryfikacji kondycji układu elektrycznego powinniśmy sprawdzić także oświetlenie. Wymiana przepalonych żarówek to podstawa. Wszystkie potrzebne elementy, także nowe klosze lamp kupimy w sklepie motoryzacyjnym online.

Płyny eksploatacyjne i hamulce

Zimowy przegląd przeprowadzany w serwisie lub przydomowym garażu to doskonała okazja do sprawdzenia stanu płynów eksploatacyjnych. Kosztującym kilka złotych próbnikiem zweryfikujemy stan płynu chłodniczego – co 2-3 lata wymaga wymiany dla dobra układu chłodzenia. Właściciele aut z silnikami diesle szczególne powinni pamiętać o zatankowaniu zimowej odmiany oleju napędowego, minimalizującej ryzyko wytrącenia się parafiny z paliwa. Kontrolę płynu hamulcowego zostawmy fachowcowi, który przy okazji oceni w jakim stanie są klocki, tarcze hamulcowe i przewody. Początek sezonu zimowego to doskonała okazja do wymiany zużytych elementów.

Wentylacja

Szczególnie w okresie jesienno zimowym istotna jest sprawna wentylacja wnętrza. Wszechobecna wilgoć osiadająca na naszych kurtkach czy obuwiu dostaje się wprost do wnętrza, prowadząc do błyskawicznego parowania szyb od wewnątrz. W autach wyposażonych w klimatyzację problem szybko rozwiązuje jej uruchomienie (w jej przypadku wymienić warto filtr kabinowy), w pozostałych musimy walczyć z wilgocią na inne sposoby. Regularne suszenie wnętrza w garażu jest najlepszym rozwiązaniem, efektywne są także dostępne pochłaniacze wilgoci i domowe sposoby – ziarna kawy, ryżu czy stare gazety. Niemniej jednak przed zimą warto dokładnie wyczyścić wnętrze auta, umyć szyby i pozbyć się zbędnych rzecz magazynujących wilgoć.

Opony

Podstawową kwestią przed nadejściem zimy jest wymiana opon na zimowe. Mimo relatywnie niewielkich opadów śniegu wciąż to opony zimowe pozostają najlepszym rozwiązaniem poprawiającym bezpieczeństwo na drodze w trakcie najbliższych kilku miesięcy. Charakterystyczna, agresywna rzeźba bieżnika, odpowiednio dobrana mieszanka zapewniają zdecydowanie większą przyczepność na śniegu czy błocie pośniegowym. W kwestii ogumienia nie warto iść na wielkie ustępstwa i oszczędności. Zdaniem specjalistów lepiej kupić nowe budżetowe produkt uznanych marek, niż kilkuletnie używane, w pewnym stopniu zużyte.

Uszczelki, karoseria, podwozie

Wysokie amplitudy temperatur, marznąca woda, sól dostająca się w zakamarki nadwozia przez kilka zimowych miesięcy potrafią mocno nadwyrężyć kondycję zarówno gumowych uszczelek drzwi, lakieru i podwozia. Uszczelką drzwi wystarczy cykliczne zabezpieczenie natłuszczającym preparatem, dostępnym w sklepie motoryzacyjnym, wykonanym na bazie wazeliny – dzięki niemu nie przymarzną do drzwi, tym samym nie zostaną uszkodzone w czasie otwierania. Aby możliwie skutecznie zabezpieczyć lakier na kilka zimowych miesięcy warto zainwestować w powłokę woskową lub polimerową. Aplikację możemy przeprowadzić we własnym zakresie po uprzednim dokładnym umyciu nadwozia, lub skorzystać z oferty profesjonalistów.

Zima jest szczególnie trudnym okresem dla podwozia, które ma ciągły kontakt z rozsypywaną na drogi solą i innymi preparatami. Przed sezonem zimowym warto skontrolować stan zabezpieczenia antykorozyjnego podwozia. Nawet niewielkie uszkodzenia powłoki doprowadzą do szybkiego rozwoju korozji. Problem rozwiąże dostępna w sklepie online dedykowana chemia, bądź ponownie usługa specjalisty.

Akcesoria

Inwestując kilkadziesiąt złotych możemy zaopatrzyć się w kilka akcesoryjnych dodatków dzięki którym życie w zimowych warunkach stanie się łatwiejsze. Obok obowiązkowej skrobaczki do szyb i szczotki warte zakupu są odmrażacze do szyb i zamków, koce termiczne chroniące szyby przed osiadaniem szronu i lodu. Wybierając się w dalszą podróż warto sięgnąć także po kable rozruchowe, łańcuchy na koła napędowe i koce termiczne i kubki dla pasażerów.