Live Chat
{{ item.Name }}
Kod produktu: {{ item.Code }}
Ilość: {{ item.Amount }} szt
{{ item.GrossPrice | number: 2 }} {{ item.CurrencyID }}
{{ translation.shoppingCartEmpty }}
{{ ShoppingCartItems.data.Summary.TotalAmount }}
Zaloguj się

Filtrowanie

Przygotowujemy samochód na wiosnę!

Przygotowanie samochodu do sezonu wiosennego jest tak samo ważne, jak przygotowanie go do okresu zimowego. O co należy zadbać, aby jazda w coraz to słoneczniejsze dni była nie tylko przyjemna, ale przede wszystkim bezpieczna? Podpowiadamy!

1. Wymiana opon

Zimowe opony przy dodatnich temperaturach mają tendencję do szybszego zużywania się, dodatkowo cechują się także niższą przyczepnością podczas użytkowania ich w temperaturach przekraczających 7 stopni. Opony letnie zakładamy więc wtedy kiedy prognozy zakładają ocieplenie, a średnia dobowa temperatura zaczyna kształtować się na poziomie przekraczającym 7 stopni Celsjusza.

Przy okazji wymiany opon warto pomyśleć także o wykonaniu zbieżności i geometrii kół, a także o dostosowaniu ciśnienia w naszych kołach (odpowiednie wartości ciśnienia znaleźć można m. in. w tabelach znajdujących się przy wlewie paliwa).

2. Czyszczenia samochodu po zimie

Piasek i sól nie są sprzymierzeńcami naszych samochodów — po sezonie zimowym należy więc dokładnie usunąć zabrudzenia zwłaszcza przy podwoziu, nadkolach oraz szczelinach między drzwiami. Dokładne usunięcie zanieczyszczeń to podstawowa czynność, jaką musimy zrobić po zimie — brud wnika bowiem w nawet najmniejsze szczeliny i z czasem może spowodować naprawdę wiele szkód. Osadzająca się na nadwoziu i podwoziu sól jest jednym z głównych czynników sprzyjających korozji!

Po dokładnym umyciu oraz wypolerowaniu pojazdu zalecane jest, aby go nawoskować — pomoże to skutecznie zabezpieczyć lakier karoserii. Specjaliści polecają także zabezpieczenie uszczelek, w tym celu wykorzystać można np. wazelinę techniczną (znacznie wydłuży to ich żywotność).

3. Niezbędne przeglądy

Gdy już dokładnie umyjemy samochód czas na wizytę w stacji diagnostycznej, gdzie specjaliście ocenią stan techniczny naszego samochodu. Podstawowe kwestie po zimie to sprawdzenie stanu amortyzatorów oraz innych elementów zawieszenia, a także ocena układu hamulcowego.

Nie zapominajmy także o sprawdzeniu poziomu płynów w samochodzie (olej silnikowy, płyn chłodniczy, płyn hamulcowy oraz płyn od wspomagania kierownicy). Bardzo ważne jest także skontrolowanie stanu wycieraczek, które po zimie mogą mieć problemy z odpowiednim zbieraniem wody (wycieraczki w zimie często przymarzają, a my odrywamy je od szyby, zanim odmarzną). Koszt nowych wycieraczek nie jest duży — warto dbać o odpowiednią widoczność podczas trudnych warunków na drodze, ma to bowiem ogromny wpływ na nasze bezpieczeństwo! Nie zapominajmy także o wymianie płynu do spryskiwaczy — letni płyn jest nie tylko o wiele tańszy, ale także lepiej sprawdza się w wyższych temperaturach.

Ważnym elementem, na który koniecznie należy zwrócić uwagę, jest również układ klimatyzacji — warto ją odgrzybić oraz w razie konieczności napełnić, tak aby kiedy nadejdą cieplejsze dni, była ona w pełni sprawna.

Odpowiednie przygotowanie samochodu do sezonu wiosenno-letniego sprawi, że ominie nas wiele nieprzyjemnych niespodzianek, a jazda naszym autem będzie przyjemniejsza, a przede wszystkim bezpieczna!