Live Chat
Pokaż prawy panel

Wakacje-przygotowanie auta do trasy.

Jak przygotować auto do długiej trasy?

Jeżeli wybieramy się swoim autem w długą lub bardzo długą trasę a w szczególności, jeśli nasze auto nie jest już pierwszej młodości musimy je starannie przejrzeć pod względem technicznym lub zlecić to serwisowi czy zaprzyjaźnionemu warsztatowi. Dobrze nie odkładać tego na ostatnią chwilę tylko zrobić to odpowiednio wcześnie by mieć czas na ewentualne naprawy i konserwacje.


1. Przede wszystkim należy sprawdzić poziom oleju silnikowego. Jeśli zbliża się już jego terminowa wymiana lub zostało do niej mało czasu czy przebiegu bezwzględnie go wymieńmy razem z filtrem. Silnik na nowym oleju będzie miał lepsze smarowanie co zapewni mu wydajniejszą i lepszą prace.
2. W drugiej kolejności sprawdzamy też ilość i stan płynu chłodniczego.
Jeżeli wybieramy się do ciepłego klimatu koniecznie zlećmy warsztatowi kontrole jego wrzenia, a jeśli wyjeżdżamy tam gdzie panują mrozy sprawdźmy temperaturę jego zamarzania. Płyn chłodniczy wymieniamy co dwa lata. Wyjątkiem są tutaj płyny o wydłużonej żywotności – takie wymieniamy co 5 lat lub 250 tys. km.
3. Następnie sprawdzamy ilość płynu hamulcowego. Pamiętajmy też ze należy go wymieniać co 2 lata. Jeżeli jesteśmy już przy hamulcach sprawdzamy też stan przewodów hamulcowych (czy nie są sparciałe) i czy nie ma wycieków płynu hamulcowego. Ponadto sprawdzamy stan tarcz i kloców hamulcowych. Dobrze jest też sprawdzić siłę i równomierność hamowania na stacji diagnostycznej i w razie potrzeby wymienić zużyte elementy układu hamulcowego.
4. Sprawdzamy też ilość pozostałych płynów eksploatacyjnych. Płynu do wspomagania kierownicy i ewentualnie ilość oleju w skrzyni biegów.
5. Nie zapominamy też o wymianie filtra powietrza, filtra kabinowego i w razie potrzeby paliwowego.
6. Kolejnym krokiem będzie sprawdzenie stanu opon i ich prawidłowego ciśnienia. Dane dotyczące ciśnienia znajdziemy przy drzwiach lub na klapce wlewu paliwa. Sprawdzamy, czy opony mają jeszcze dopuszczalną głębokość bieżnika (1, 6 mm a absolutne minimum wymagane przez prawo, jednak dla bezpieczeństwa lepiej jest już wymienić opony, jeśli mają poniżej 3 mm głębokości bieżnika) Sprawdzamy też nie opony nie są sparciałe, popękane i czy nie mają uszkodzeń typu wybrzuszenia, wystające druty czy inne. Sprawdzamy też, czy zaworek nie przepuszcza powietrza. Jeśli tak wymieniamy go na nowy.

Analogicznie postępujemy też z kołem zapasowym. Ono też musi być w pełni sprawne w ranie złapania „kapcia”.
7. Sprawdzamy stan amortyzatorów (czy nie są wylane i czy mają wystarczającą siłę tłumienia) Jazda na zużytych amortyzatorach jest bardzo niebezpieczna (koła nie są optymalnie dociskane do podłoża, wydłuża się droga hamowania i pogarsza przyczepność)
8. Następnie sprawdzamy stan zawieszenia i układu kierowniczego. W razie potrzeby dokonujemy niezbędnych napraw.
9. Sprawdzamy tęż stan wycieraczek i oczywiście wszystkich świateł, w które wyposażane jest nasze auto.
10. Na koniec dolewamy do pełna płynu do spryskiwaczy i sprawdzamy sprawność dysz do spryskiwacza.

Jeśli już mamy pewność ze nasze cztery kółka ją w 100% sprawne gruntownie je myjemy i najlepiej woskujemy, dokładnie sprzątamy wnętrze oraz bagażnik, z którego też wyrzucamy wszystkie niepotrzebne rzeczy. Pamiętajmy, że czystym i wysprzątanym autem jedzie się znacznie przyjemniej i mniej się meczymy. Dokładnie odkurzamy każdy zakamarek we wnętrzu, czyścimy dywaniki, deskę rozdzielczą (tutaj unikamy nadmiernego nabłyszczania jej dostępnymi kosmetykami, ponieważ będą powstawały na przedniej szybie refleksy). Dokładnie też myjemy szyby z zewnątrz i wewnątrz. Dobrze też jest wykonać przegląd klimatyzacji i jej odgrzybianie.


Przed trasą sprawdzamy również czy mamy w samochodzie trójkąt i gaśnice, bo jest to obowiązkowe wyposażenie auta. Warto zabrać również ze sobą apteczkę, kamizelkę odblaskową i latarkę. Jeśli podróżujemy zimą zabieramy też łańcuchy na koła, saperkę i koc termoizolacyjny. Dobrze też mieć nawigacje GPS i mapę oraz dobrze zaplanować podróż i postoje. Jeśli mamy w ten sposób przygotowane auto możemy mieć pewność ze nie zawiedzie nas na drodze. Wystarczy tylko dobrze się wyspać, zabrać ze sobą dobre humory, kilka płyt z ulubioną muzyką i w drogę.