Live Chat
{{ item.Name }}
Kod produktu: {{ item.Code }}
Ilość: {{ item.Amount }} szt
{{ item.GrossPrice | number: 2 }} {{ item.CurrencyID }}
{{ translation.shoppingCartEmpty }}
{{ ShoppingCartItems.data.Summary.TotalAmount }}
Zaloguj się
Filtrowanie

Oleje

Olej samochodowy – gwarancja doskonałego smarowania silnika

Prawidłowa praca silnika zależy głównie od funkcjonowania tłoka w cylindrze. To ten element wykonuje największą pracę, wprawia w ruch wał korbowy i dzięki temu sprawia, że koła się toczą. Kiedy tłok pracuje, ociera się o pozostałe części silnika. Intensywne tarcie może spowodować wzrost temperatury wewnątrz i korozję powierzchni wszystkich elementów. Aby temu zapobiec, należy stosować oleje samochodowe.

Tłusta substancja pokrywa wszystkie części i tworzy na ich powierzchni film ochronny, który pomaga zmniejszyć tarcie pomiędzy elementami. Dzięki temu tłok nie trze, a „ślizga" się w cylindrze, co znacznie ułatwia jego pracę, poprawia wydajność silnika i redukuje zużycie paliwa. Ale to nie jedyne funkcje oleju samochodowego!

Olej samochodowy od Aparts.pl niezbędny w każdym aucie

Nikt nie wyobraża sobie pracy silnika pojazdy bez oleju samochodowego. Nowoczesne substancje, które oferujemy, nie tylko chronią jego elementy, ale także:

  • działają antykorozyjnie i zabezpieczają przed rdzą – zasadowe płyny neutralizują kwasy powstające podczas spalania paliwa, które odpowiadają za niszczenie panewek,
  • chłodzą tłoki i cylindry – olej silnikowy absorbuje nadmiar ciepła wytwarzanego podczas pracy silnika i pomaga zachować jego stałą temperaturę,
  • czyszczą wnętrze motoru – substancje wypłukują zanieczyszczenia z miejsc newralgicznych i narażonych na zablokowanie. Olej rozpuszcza brud, wchłania go i przetrzymuje do momentu wymiany płynu na nowy,
  • uszczelniają tłoki, pierścienie i cylindry – lepka substancja doskonale przylega do gładkich powierzchni części motoru, dzięki czemu pomaga zachować właściwą kompresję.

Sprzedajemy oleje samochodowe, które doskonale spełniają swoją funkcję w silnikach samochodów osobowych i motocyklowych. Dostępne są także substancje do przekładni oraz profesjonalne smary.

Wszystkie produkty pochodzą od wiodących producentów na rynku takich jak, np: Alco, Castrol, Elf, Lotos, Mobil, Orlen, Repsol, Shell, Specol, Total, Valvoline i wiele innych. Zapewniamy, że robiąc u nas zakupy, otrzymujesz najlepszej jakości oleje samochodowe, które ochronią Twój silnik przed uszkodzeniami.

Rodzaje oleju samochodowego

Dostępne produkty smarujące różnią się gęstością, lepkością i składem. Znajdziesz u nas 3 rodzaje olejów samochodowych do silnika:

  • syntetyczne – pozyskiwane z oleju ziemnego. Substancje są poddawane procesom chemicznym, w wyniku których powstaje czysta baza olejowa. Do niej dodawane są dodatki uszlachetniające takie, jak detergenty, modyfikatory tarcia, antyoksydanty, środki dyspersyjne. To, co wyróżnia syntetyki, to wytrzymałość na wysokie temperatury oraz jazdę w trudnych warunkach. Oleje syntetyczne to obecnie najdroższy, ale i najlepszy wybór,
  • mineralne – powstają w procesie rafinacji ropy naftowej. Mogą zawierać liczne zanieczyszczenia, które znacząco obniżają jakość produktu i funkcjonowanie silnika. Najczęściej wykorzystuje się je w samochodach dostawczych, ciężarowych oraz osobowych z dużym przebiegiem. Niestety mają mniejszą odpornością na skrajne temperatury, ale zastosowane w wyeksploatowanych jednostkach chronią przed wyciekami czy mniejszym stopniem kompresji,
  • półsyntetyczne – stanowią mieszaninę olejów syntetycznych i mineralnych. Zachowują właściwości lepszej substancji, przy czym nie kosztują tak dużo. Zazwyczaj wykorzystuje się je w autach o dużym przebiegu. To także dobry wybór do samochodów z rynku wtórnego, kiedy nie masz pewności, jaki olej użył poprzedni właściciel.

W naszej ofercie znalazły się produkty smarne o różnej pojemności. Wybierz małą litrową butelkę i umieść ją w samochodzie, aby w razie potrzeby, jak najszybciej uzupełnić poziom substancji w silniku. 5-litrowy kanister to dobry wybór, jeśli prowadzisz warsztat i zajmujesz się profesjonalną wymianą oleju samochodowego.

Jaki olej samochodowy wybrać?

Kolejnym, istotnym parametrem, na który musisz zwrócić uwagę, kiedy wybierasz olej to klasa lepkości. Informację o tym parametrze z łatwością znajdziesz na opakowaniu produktu. Symbol to zestawienie cyfr ze znakiem W, np. 10W40, przy czym pierwsza liczba oznacza klasę lepkości zimowej, a druga letniej. Dostępne są także produkty całoroczne.

Wyróżnia się 6 klas zimowych: 0W, 5W, 10W, 15W, 20W i 25W. Liczby wskazują na to, w jakiej temperaturze otoczenia olej zachowa swoje właściwości, np. 10W jest odpowiedni do -25℃, 5W do -30℃, a 0W do -40℃. W Polsce dobrym wyborem jest 10W, ale jeśli mieszkasz w górach lub na Mazurach, lepiej wybierz 5W, a nawet 0W.

Oleje klasyfikowane są także ze względu na wytrzymałość na warunki atmosferyczne w letnim sezonie. Wyróżnia się aż 8 klas: W8, W12, W16, W20, W30, W40, W50, W60. Ze względu na zmiany klimatu w Polsce, latem warto wybierać oleje klasy W40, W50 a nawet W60, które zapewnią odpowiednią lepkość w temperaturach powyżej 30℃.

W przypadku olejów jednosezonowych, wyróżnia się 4 klasy: 10W, 20W-20, 30 i 40. Przy tym najbardziej uniwersalną mieszanką jest 20W-20, która doskonale sprawdza się w temperaturach od -10℃ do 20℃. 

 

Kiedy wymienić olej samochodowy?

Olej samochodowy zapewnia doskonałą ochronę wszystkich podzespołów silnika i absorbuje zanieczyszczenia, które gromadzą się w zagłębieniach motoru. Z biegiem czasu substancja zużywa się i traci swoje właściwości, dlatego zaleca się regularną wymianę oleju w profesjonalnym warsztacie motoryzacyjnym.

Producenci samochodów nieustannie pracują nad tym, aby wydłużyć okres międzyserwisowy. Niektórzy z nich zalecają wymianę po przebiegu nawet 30 tysięcy km. Jednak doświadczenie nasze i zawodowych mechaników pokazuje, że starą substancję powinno zastępować się nową po przejechaniu maksimum 15-20 tysięcy km. Tak częsty serwis gwarantuje pełną sprawność silnika i doskonałą ochronę jego części. Jednak jeśli używasz samochodu tylko na krótkich odcinkach drogi lub wręcz przeciwnie, codziennie pokonujesz autem setki kilometrów, to warto zlecić wymianę oleju po przejechaniu 10 tysięcy km lub maksymalnie 15 tysięcy km.

 

Wszystko, czego potrzebujesz do ochrony silnika, znajdziesz u nas. Zadbaj o swój samochód z naszymi produktami, a z pewnością się nie zawiedziesz!